Kim właściwie jest barber?

    Czy wyobrażasz sobie miejsce w którym podczas jednej wizyty będziesz w stanie zadbać o swoją fryzurę,  brodę, zrobić przegląd dentystyczny i wykonać badanie lekarskie? Podejrzewam, że ciężko byłoby znaleźć jedną osobę która zajęłaby się Tobą w sposób tak kompleksowy. W przeszłości było to zupełnie naturalne i wszystkie te czynności wykonywał…barber.

Sztuka cięcia włosów jest bez wątpienia jedną z najstarszych w historii ludzkości. Wśród najwcześniejszych społeczeństw, osoby które zajmowały się obcinaniem włosów, były największymi autorytetami. Wierzono, że we włosach kryje się dusza oraz będąc w posiadaniu włosów innej osoby można wpływać na jego wolę. Ponadto wierzono, że obcięcie włosów to sposób na usunięcie złej energii w związku z tym zadanie to powierzano kapłanom.

Pierwsze „zakłady fryzjerskie” powstały w starożytnej Grecji. Mężczyźni spotykali się tam nie tylko by pozbyć się zbędnego owłosienia ale również by porozmawiać o filozofii czy polityce.

Moda na tę profesję przyjęła się również w Rzymie, gdzie zdobyła wielkie uznanie. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych fryzjerzy zaczęli zajmować się higieną jamy ustnej oraz wykonywaniem zabiegów chirurgicznych.

Symbolem Berbera stał się tradycyjny słupek (Barber Poole), wyposażony w czerwono-białe paski spirali, symbolizujące krew (czrwony), bandaż (biały) i wodę (niebieski).

barber-surgeons